Minulý víkend se mi naskytla neopakovatelná šance navštívit sklepy Michela Couvreura v Burgundsku ve Francii, takže bych se s Vámi chtěl podělit o zážitky spojené s touto fenomenální, raritní whisky.

Michel Couvreur byl původně výrobcem vína, ale ve svých 60 letech se rozhodl, že by chtěl jít trochu dál a to cestou whisky. Vadilo mu, že Skotové opustili původní tradici ukládání whisky do sudů po víně sherry a začali stařit whisky v sudech po burbonu. Pravda je ta, že jim vlastně nic jiného nezbylo, neboť v 80. letech minulého století se sherry do Británie, tedy do hlavního odbytiště tohoto fortifikovaného vína, tedy vína s přidaným alkoholem, dováželo v sudech. Sudů bylo tedy všude dostatek. Ačkoliv nešlo o sudy použité pro zrání sherry, ale o speciální transportní barrely, sherry v nich nějaký čas během cesty strávilo, a tak byly sudy dostatečně připraveny pro staření whisky. Španělským vinařstvím se nevyplatilo dopravovat prázdné sudy zpět do Španělska, tak je prodali skotským palírnám pro použití ve whisky průmyslu.  Spořivý skot se tak dostal k významnému množství sudů v dobré ceně. 

Tak měli zajištěný stálý přísun sudů pro svou whisky. Definitivní konec této praxe přinesl rok 1989 kdy vyšel španělský zákon nakazující lahvování veškerého produkovaného vína ve Španělsku. Stálý proud sudů tak vyschnul. Poté, co tento zákon uložil dovážet sherry pouze v lahvích, musel se spořivý Skot podívat po jiném zdroji. Tím se mu staly sudy po bourbonu, neboť v Americe zase existuje zákon, který nařizuje, že Americký bourbon musí zrát minimálně dva roky v nových vypálených dubových sudech.  

Michel Couvreur se tedy pouze po odvrácení se od klasické technologie výroby v té době, vrátil k této tradici. Whisky začal ukládat do i extrémně starých sudů po sherry. Některé sudy mají i sto a více let.

Whisky požívaná pro výrobu Whisky Michel Couvreur je Single Malt Whisky ze Skotských palíren, primární zrání probíhalo ve Skotsku a následně dozrávalo v Burgundsku ve Francii. Whisky dozrává ve Francii, takže už dále nesmí nést označení Skotská whisky.

A protože nebyla kompletně vyráběna ve Francii, tak možná ani označení francouzská. Ve Francii je ale stáčena, proto bývá řazena mezi francouzské.

Mně se nejvíce líbí spíše označení skotská whisky s francouzskou elegancí.

Jedná se o whisky z různých skotských palíren, a tak jejich whisky má velké rozpětí chutí. Na jednu stranu to umožňuje výrobci vybírat si a uvádět na trh produkty podle svých představ. Na druhou stranu, nemá whisky této značky jasný charakter, tak jak jsme zvyklí u skotských palíren a oblastí.

Jak již jsem říkal, měl jsem možnost zúčastnit se minulý víkend výletu, který pořádal velký znalec všeho francouzského a importér této whisky do Čech Marek Lopko, prováděl nás nástupce Michela Couvreura, Jean-Arnaud Frantzen, který ve společnosti pracuje od roku 1998 a jako jediný zná všechna tajemství výroby a osobně si jej MC vybral jako svého nástupce. Mohl jsem tedy na vlastní oči vidět sklepní systém, ve kterém je whisky uložena a stařena. Nabízí od suchých sklepů, až po ty úplně nejvlhčí. Michel Couvreur si částečně vykopal tyto sklepy ve skále vlastníma rukama, neboť jeho filozofie zněla, že psychická a fyzická práce musí být vyvážena, aby byl člověk v co největší kondici.